MEP2.jpgMŁODZIEŻOWY PARLAMENT EUROPEJSKI 2016

W dniach 29 października – 5 listopada Janek Błacha z kl. 4b reprezentował Polskę w obradach jubileuszowej 45. Sesji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego w Danii. Uroczysta inauguracja miała miejsce w historycznej auli Uniwersytetu Kopenhaskiego.

W trakcie ceremonii inauguracyjnej głos zabrali m.in. Nina Nørgaard, reprezentująca MEP w Danii, Lykke Friis, Prorektor Uniwersytetu Kopenhaskiego, Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji oraz Gotfried Oehl (MEP Europe). Patronat nad wydarzeniem objęło ok. 30 ambasadorów akredytowanych w Kopenhadze, w tym Ambasador RP Henryka Mościcka-Dendys. W obradach parlamentu uczestniczyli delegaci – młodzież licealna i gimnazjalna z krajów członkowskich UE, kandydujących, a także w tym roku po raz pierwszy z Indii i Rosji. Celem MEP jest edukowanie uczniów i nauczycieli na poziomie szkół średnich w obszarze historii integracji i współpracy europejskiej, w duchu lepszego zrozumienia wspólnoty interesów poszczególnych narodów Europy oraz funkcjonowania instytucji europejskich. MEP rozwija także świadomość i wrażliwość na sprawy publiczne oraz szacunek wobec różnorodności kulturowej Europy. Delegaci pracowali w komisjach: spraw zagranicznych, spraw ekonomicznych i walutowych, zatrudnienia i spraw społecznych, praw kobiet i równości płci oraz energii, przemysłu i badań. Janek pracował w komisji o zatrudnieniu, choć uczestniczył i przysłuchiwał się obradom także innych komisji. W czasie tych pracowitych dni znalazł się też czas na odpoczynek i zwiedzanie. Przyjęli zaproszenie i spotkali się z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze. Polska delegacja była w malowniczo położonym na wysokim brzegu cieśniny sundzkiej Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana, którego stała kolekcja liczy ponad 3000 prac i jest jedną z największych w Skandynawii. Placówka prezentuje prace stworzone po 1945 roku przez takich artystów, jak: Picasso, Giacometti, Dubuffet, Yves Klein, Andy Warhol, Rauschenberg, Henry Moore, Louise Bourgeois, Philip Guston, Morris Louis, Jorn, Baselitz, Polke, Kiefer oraz Per Kirkeby. Spacerowali uliczkami pięknej Kopenhagi. To był niezwykły wyjazd pod względem językowym i kulturowym.

MEP1_resize-height_wm-br.jpg
MEP2_resize-height_wm-br.jpg