1.jpgXIX KONFERENCJA OKRĄGŁEGO STOŁU
Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2018  - ciąg dalszy… Kluczową imprezą obchodów była doroczna XIX Konferencja Okrągłego Stołu pod hasłem „Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego” zorganizowana w dniu 14 maja 2018 r. w siedzibie NOT przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie.

Okrągłego stołu nie było, nie było wizyty w Sejmie, lecz mimo to konferencja była bardzo ciekawa.

Uczniowie klas 3 i klasa 1c byli jedynymi reprezentantami szkół średnich, zachowali się wzorowo.

Na początek zostały wręczone wyróżnienia przyznane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Prezesa Dra Piotra SZYMCZAKA.

W ramach Sesji przedpołudniowej wygłoszono dwa 30-minutowe referaty autorstwa czołowych przedstawicieli środowiska akademickiego, specjalizujących się w tematyce sztucznej inteligencji:
•    Prof. Jarosław ARABAS, Politechnika Warszawska – „Sny o mózgach elektronowych”;
•    Prof. Stanisław OSOWSKI, Wojskowa Akademia Techniczna – „Głębokie uczenie i jego zastosowanie w eksploracji danych”.

Następnie odbyła się arcyciekawa dyskusja panelowa – „Zagrożenia i korzyści związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w nowoczesnym świecie”.

W dyskusji panelowej wzięli udział specjaliści z różnych dziedzin nauki, techniki, polityki i biznesu:
•    Prof. Zbigniew KIERZKOWSKI – Politechnika Poznańska, pionier polskiej informatyki;
•    Dr Jarosław OLEJNICZAK – Szkoła Główna Handlowa, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji;
•    Dr Marek ROBAK – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – ekspert w dziedzinie komunikacji cyfrowej, technologii informacyjnej mediów i architektury aplikacji internetowych oraz teorii Internetu;
•    Anna STREŻYŃSKA – Prezes Firmy MC2 Solutions, poprzednio Minister Cyfryzacji;
•    Dr Andrzej M. WILK – Przewodniczący Sekcji Technik Informacyjnych SEP, były Wiceminister Łączności;
•    Mecenas Tomasz ZALEWSKI – Eversheds Sutherland - specjalista w dziedzinie własności intelektualnej, aspektów prawnych wprowadzania nowych technologii i prawa zamówień publicznych;
•    Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ – Doradca Prezydenta RP, Kancelaria Prezydenta RP, Socjolog, profesor nadzwyczajny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
•    Dr Jerzy ŻUREK – Dyrektor Instytutu Łączności;

Moderatorem Panelu Dyskusyjnego był Piotr ARAK.

Po przerwie uczniowie wysłuchali jeszcze kilka kolejnych ciekawych wykładów:
•    „Wykorzystanie sieci neuronowych do analizy komórek rakowych” – Łukasz KUNCEWICZ, Enigma Pattern Inc.
•    „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach decyzyjnych” – Grzegorz KANKA, Cognitum,
•    „Sztuczna inteligencja w systemach Smart Grid, przyszłość, czy rzeczywistość?” – Michał AJCHEL, Wiceprezes Rynku Energetyki, Schneider Electric Polska

Czas spędzony wśród wielu światłych ludzi nauki, polityki i biznesu nie był stracony.

Opiekunami grupy uczniów byli: Grzegorz Kosmala, Jolanta Leleń i Włodzimierz Kaptur

1_resize-height_wm-br.jpg
2_resize-height_wm-br.jpg